Προλεγόμενα

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε) Αρχανών-Ρούβα-Γουβών έχει ιδρύσει και συντονίζει το Εθνικό Θεματικό Δίκτυο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης «Τουρισμός και Περιβάλλον» από το 2006 μέχρι σήμερα.

Σκοπός του δικτύου είναι η διαμόρφωση θέσεων και προτάσεων για την ανάπτυξη του Τουρισμού στη βάση της Αειφόρου Ανάπτυξης. Επίσης, στοχεύει στην οργανωμένη επιστημονική και παιδαγωγική στήριξη των εκπαιδευτικών και των μαθητών που συμμετέχουν, καθώς και στην προώθηση της συνεργασίας των σχολείων τόσο μεταξύ τους όσο και με τις τοπικές κοινωνίες.

Στο Κ.Π.Ε Αρχανών-Ρούβα-Γουβών υλοποιούνται δύο προγράμματα με θέμα τον τουρισμό. Το ένα έχει τίτλο «Εναλλακτικός Τουρισμός; Φυσικά!» και απευθύνεται σε μαθητές Δ΄, Ε΄, Στ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου και Σ.Δ.Ε. και είναι μονοήμερο ή διήμερο. Το άλλο έχει τίτλο «Πολιτιστικός τουρισμός. Ταξιδεύοντας με τους Μινωίτες! Ας δούμε… ας ακούσουμε… ας γευτούμε…» και απευθύνεται σε μαθητές Νηπιαγωγείου και Δημοτικού. Ωστόσο, το ζήτημα του τουρισμού και της προώθησης των τοπικών προϊόντων, προσεγγίζεται σε τρία ακόμα προγράμματα του Κέντρου. Το ένα έχει τίτλο «Η βιοποικιλότητα στην περιοχή μας» και απευθύνεται σε μαθητές Ε΄, Στ΄ Δημοτικού και Γυμνασίου και είναι μονοήμερο ή διήμερο. Το δεύτερο έχει θέμα «Ελιά. Είμαι του ήλιου η θυγατέρα η πιο απ’ όλες χαϊδευτή», απευθύνεται σε μαθητές όλων των εκπαιδευτικών βαθμίδων και είναι μονοήμερο ή διήμερο. Και το τελευταίο έχει τίτλο «Ένα τσαμπί σταφύλι διηγείται την ιστορία του», απευθύνεται σε μαθητές Δ΄, Ε΄, Στ΄ Δημοτικού, Γυμνασίου, Λυκείου και Σ.Δ.Ε. και είναι μονοήμερο ή διήμερο. Τα προγράμματα αυτά περιλαμβάνουν και επισκέψεις πεδίου (οικισμός Αρχανών, μονοπάτι βιοποικιλότητας, ελαιώνας, αμπελώνας), που δίνουν τη δυνατότητα στους μαθητές μέσα από τη βιωματική προσέγγιση να συνδέσουν το φυσικό με το ανθρωπογενές περιβάλλον.

Με το Δίκτυο συνεργάζονται 19 σχολεία Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης και 35 σχολεία Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης απ’ όλη τη χώρα, 28 Κ.Π.Ε., Υπεύθυνοι Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης και Υπεύθυνοι Σχολικών Δραστηριοτήτων απ’ όλη την Ελλάδα, τοπικοί Δήμοι και Συνεταιρισμοί, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης και το Τ.Ε.Ι. Ηρακλείου. Τα αποτελέσματα των δράσεων και των συνεργασιών αυτών ανοίγουν το δρόμο για μελλοντικές δράσεις και συνεργασίες περισσότερων ομάδων πληθυσμού. Η εμπλοκή σχολείων, εκπαιδευτικών και μαθητών σε θέματα τουρισμού, στα πλαίσια του Δικτύου του Κ.Π.Ε. Αρχανών-Ρούβα-Γουβών, συμβάλλει στην ανταλλαγή απόψεων και ιδεών, με κοινές μεθόδους προσέγγισης στις θεματικές ενότητες του Δικτύου, αναδεικνύοντας κοινά ζητήματα σε διαφορετικές περιοχές της χώρας, καθώς και στην επικοινωνία μεταξύ τους.

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius-Regio

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε) Αρχανών-Ρούβα-Γουβών καθώς και δύο σχολικές μονάδες από την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση υλοποιεί (ως συντονιστής) το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης/Comenius - Regio με τίτλο «Περιβαλλοντικός και εναλλακτικές μορφές τουρισμού».

Σχετικά

Το σχέδιο αυτό χρηματοδοτήθηκε με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Η παρούσα δημοσίευση (ανακοίνωση) δεσμεύει μόνο τον συντάκτη της και η Επιτροπή δεν ευθύνεται για τυχόν χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν.

Περιφερειακή Διεύθυνση
Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης