Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius-Regio

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε) Αρχανών-Ρούβα-Γουβών καθώς και δύο σχολικές μονάδες από την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση υλοποιεί (ως συντονιστής) το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης/Comenius - Regio με τίτλο «Περιβαλλοντικός και εναλλακτικές μορφές τουρισμού».

Το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι μια διμερής σύμπραξη με την Περιφέρεια Pilsen της Τσεχίας, η οποία υλοποιείται από το Σεπτέμβριο 2012 έως και το Σεπτέμβριο 2014 και στοχεύει στη γνωριμία των εναλλακτικών μορφών τουρισμού των δύο χωρών και την ανταλλαγή πληροφοριών, ιδεών, ορθών πρακτικών και προτάσεων σε θέματα αειφόρου τουρισμού. Στα πλαίσια αυτά, θα γίνει μελέτη των εναλλακτικών μορφών τουρισμού (αγροτουρισμός, πολιτιστικός, φυσιολατρικός, οικολογικός, θρησκευτικός, οικοτουρισμός κλπ) των δύο περιοχών σε σχέση με το περιβάλλον και θα προταθούν ορθές πρακτικές για την ορθότερη αξιοποίηση τους με βάση την καλύτερη δυνατή προστασία του περιβάλλοντος. Στόχος είναι επίσης η προσέγγιση διαφορετικών στοιχείων και κουλτούρας σε θέματα εκπαίδευσης τουρισμού και η διαμόρφωση ενεργών πολιτών σε θέματα αειφόρου τουρισμού η οποία θα εξασφαλίζει τη μακροχρόνια προστασία και διατήρηση των φυσικών, πολιτιστικών και κοινωνικών πόρων.

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius-Regio

Σχετικά

Το σχέδιο αυτό χρηματοδοτήθηκε με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Η παρούσα δημοσίευση (ανακοίνωση) δεσμεύει μόνο τον συντάκτη της και η Επιτροπή δεν ευθύνεται για τυχόν χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν.

Περιφερειακή Διεύθυνση
Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης