Χαιρετισμός Περιφερειακού Διευθυντή

Γεώργιος ΤερζάκηςΣυναδέλφισσες, συνάδελφοι και συνεργάτες

Με την ευκαιρία της ανάληψης των καθηκόντων μου ως Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κρήτης θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους δύναμη, υγεία και αισιοδοξία αλλά και να μοιραστώ μαζί σας κάποιες σκέψεις.

Ξεκινώντας θα ήθελα να πω ότι αποτελεί για μένα μεγάλη τιμή αλλά και ακόμα μεγαλύτερη ευθύνη η ανάληψη μιας τέτοιας θέσης ιδιαίτερα σε μια τόσο κρίσιμη συγκυρία για τη χώρα μας. Σε μια περίοδο που με τις πολιτικές που εφαρμόστηκαν, η εκπαίδευση και ο εκπαιδευτικός δέχτηκαν πολύ μεγάλα πλήγματα, κυριάρχησε ο αυταρχισμός, υπονομεύτηκε η λειτουργία του σχολείου, υποχώρησε η δημοκρατία και απαξιώθηκε η δωρεάν εκπαίδευση και ο εκπαιδευτικός.

Απέναντι σε όλα αυτά εμείς προτάσσουμε ένα άλλο όραμα για το σχολείο και την εκπαίδευση. Θέλουμε ένα δημόσιο και δωρεάν σχολείο που η γνώση Θα είναι βαθιά και ολόπλευρη που θα βοηθά τον άνθρωπο να σκέφτεται διαλεκτικά, να διαπιστώνει αντιφάσεις, να σταθμίζει, να κατανοεί, να κτίζει τις καινούριες θέσεις μέσα από το συγκερασμό των αντιφάσεων, και να αγωνίζεται για να αλλάζει τον κόσμο. Θέλουμε ένα σχολείο με ευτυχισμένα παιδιά, που θα ζουν χωρίς στερήσεις, ένα σχολείο δεμένο αρμονικά με την παιδικότητα και τις αναζητήσεις τους.

Γνωρίζουμε όλοι ότι το ιδανικό σχολείο απέχει όσο και η ιδανική κοινωνία, ξέρουμε ότι το σχολείο αλλάζει αλλάζοντας την κοινωνία, ότι οι κοινωνίες αλλάζουν με ενωτικούς, μαζικούς αγώνες όλων των εργαζομένων και από ανθρώπους που αγαπούν την δουλειά τους, έχουν ξεχωριστές ιδέες και κάνουν πρωτοποριακές δράσεις, γι” αυτό χρειάζεται να προσπαθήσουμε όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά.

Συναδέλφισσες και συνάδελφοι

Τελειώνοντας πιστεύω ότι η ειλικρινής συνεργασία όλων των φορέων της εκπαιδευτικής κοινότητας εκπαιδευτικοί, γονείς, μαθητές τοπική κοινωνία, πολιτεία μπορεί να δώσει λύσεις και θα επιδιώξω αυτή τη συνεργασία. Με συλλογικότητα και αλληλεγγύη ενισχύουμε τους δημοκρατικούς θεσμούς λειτουργίας του σχολείου, ανοίγουμε το σχολείο στην κοινωνία ,αμβλύνουμε τις διαφορές και καταργούμε τους αποκλεισμούς αποδεικνύοντας ότι για μας η Παιδεία αποτελεί καθολικό ανθρώπινο δικαίωμα και κοινωνικό αγαθό.

Υπολογίζω στη βοήθειά σας για να κάνουμε πράξη ιδέες και οράματα.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Κρήτης.

Τερζάκης Γεώργιος