Τίτλος προγράμματος: Innovative Technologies for Active Language Class

Ιστότοπος προγράμματος: http://i-talc.eu/

Στοιχεία επικοινωνίας: Σοφία Φουστέρη sofiafousteri@yahoo.com

Γαλλία (συντονίστρια χώρα), Ισπανία, Τσεχία, ΠΓΔΜ, Λιθουανία, Τουρκία, Ρουμανία

Innovative Technologies for Active Language Class (I-TALC)

Το έργο δίνει έμφαση στην ανάπτυξη των προφορικών δεξιοτήτων των μαθητών στην ξένη γλώσσα μέσω της αξιοποίησης των νέων τεχνολογιών. Βασικός πυρήνας του προγράμματος είναι η οργάνωση τριών δεκαήμερων γλωσσικών κατασκηνώσεων στις οποίες συμμετέχουν 10 μαθητές από κάθε χώρα. Στη διάρκεια των κατασκηνώσεων οι μαθητές συμμετέχουν ενεργά σε δραστηριότητες και σε γλωσσικά μαθήματα, αλληλεπιδρούν με άλλους μαθητές και συνειδητοποιούν την αξία τηε ευρωπαϊκής ιθαγένειας. Προηγήθηκε ένα σεμινάριο πάνω στις νέες τεχνολογίες στη Λιθουανία, στο οποίο καθηγητές από τις χώρες - εταίρους είχαν την ευκαιρία να επιμορφωθούν πάνω στα τεχνολογικά έργαλεία που διευκολύνουν την επικοινωνία των μαθητών και την εκμάθηση της ξένης γλώσσας. Τέλος, πραγματοποιούνται και τέσσερις διεθνικές συναντήσεις απολογιστικού και οργανωτικού χαρακτήρα στις οποίες οι καθηγητές παρακολουθούν και παραδίδουν μαθήματα στη χώρα που επισκέπτονται αξιοποιώντας τα εργαλεία στα οποία έχουν εκπαιδευτεί. Παράλληλα, στην ιστοσελίδα του έργου ανεβαίνουν μαθήματα αγγλικών τα οποία αξιοποιούνται και αξιολογούνται από σχολεία - εταίρους σε εθνικό επίπεδο για την κάθε χώρα.11018585 1734474530112933 4073347159205643814 n

Innovative Technologies for Active Language Class is a three-year ERASMUS+ KA2 strategic school partnership that involves junior secondary schools from France, Czech Republic, FYRoM, Greece,  Lithuania, Romania, Spain and Turkey.
This partnership deals with the use of innovative technologies in teaching and evaluating foreign languages, particularly spoken skills. It intends to ensure our learners access to innovative learning methods in a more stimulating and engaging class.

On the one hand, the major goals of our partnership are to enhance our learners? motivation and investment in learning foreign languages and allow them to develop their communication competences. On the other hand, the project aims at offering our pupils an opportunity to get to know their European neighbors and their cultures, and thus, help them build their European citizenship.

To hit our objectives we have shared tasks amongst all of us according to each other?s experience and competences. We agreed to, first, compare our teaching methods and exchange our practices. Then, combine our know-how to create innovative and challenging E-lessons using smart phones and tablets. Besides, a three-day ICT workshop will be organized for teachers. Moreover, pupils from all partner schools will participate in various transnational meetings, and will attend a ten-day intensive language camp that will be organized during the second year.

As a result, this partnership will not only help our learners to acquire new communication skills and broaden their future professional perspectives. But, will as well, offer the teachers involved an opportunity to get familiar with the different European pedagogical practices and improve their own way of teaching.

To ensure the efficiency of our strategy, various evaluation tools will be developed and used. Communication between partners via Skype and E-twinning space will be frequent to ensure the best follow up of the partnership activities.-I-TALC OFFICIAL LOGO

Εκδηλώσεις διάχυσης αποτελεσμάτων

Εκτός από τις τακτικές συναντήσεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς με τους γονείς σε σχέση με θέματα ενημέρωσης και προετοιμασίας της κατασκήνωσης και της μετάβασης στο εξωτερικό, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η μέρα Εράσμους (29 Απριλίου 2015) όπου προβλήθηκαν οι εργασίες των παιδιών και οι απολογιστικές αναλύσεις των ερωτηματολογίων που είχαν συγκεντρωθεί και τύχει επεξεργασίας.

Παράλληλα, κατά τη διάρκεια της δεύτερης διεθνικής συνάντησης στο Βουκουρέστι από τις 8 έως τις 13 Ιουνίου 2015, πραγματοποιήθηκε διεθνές συνέδριο στο οποίο παρουσιάστηκαν με μορφή διάλεξης οι επιμέρους πλευρές του προγράμματος και τα αποτελέσματά του μέχρι τώρα.

Η σελίδα αυτή δημιουργήθηκε: 15-06-2015