Τίτλος προγράμματος: QUE' ARTE TIENES -HOW TALENTED YOU ARE!

2ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΧΑΝΙΩΝ

2dimchan@sch.gr

Βαθμίδα: ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ

Νομός: ΧΑΝΙΩΝ

Χρονική διάρκεια: 2014 - 2016

Ιστότοπος προγράμματος: http://queartetienes20142016.blogspot.gr/

Στοιχεία επικοινωνίας: ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ ΜΑΡΙΝΑΚΗ renia.marinaki@hotmail.com

Ισπανία, Συντονιστικό σχολείο, Gloria Fuertes, Guadiaro

Τουρκία, Ibrahim Karaoglanoglu ortakulu, Mersin

Πολωνία, Zespo?l Szko?l nr1, Lazy

Γερμανία, Hans-Peter Ruf Schule, Schwabach

Το Πρόγραμμα εστιάζει στην Τέχνη και πώς, μέσα από αυτήν, μπορεί να βελτιωθεί η μαθησιακή διαδικασία ακόμα και των μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες. Μέχρι τώρα έχουν πραγματοποιηθεί δύο δραστηριότητες που αφορούν στην Ζωγραφική - μίμηση έργων γνωστών ζωγράφων, και στον Πολιτισμό - παραγωγή αντικειμένου από τον πολιτισμικό πλούτο της κάθε χώρας. Οι δύο επόμενες δραστηριότητες αφορούν στην Μουσική -  κατασκευή μουσικού οργάνου από τους ίδιους τους μαθητές και χρήση αυτού, και στο Χορό -  μουσικοθεατρική παράσταση σκηνοθετημένη και εκτελεσμένη από τους ίδιους τους μαθητές , με χρήση του μουσικού οργάνου της προηγούμενης δραστηριότητας

The project was applied because of the need to find an efficient, interesting and attractive way for our students to approach Art. As time passes, this subject has been undervalued when we actually think it could be the driving force to develop all the other subjects and knowledge. The relevant topics addressed are Creativity and Culture, Disabilities-special needs and the Development of training courses and educational methods for educational purposes.

Έουμε δημοσιεύσει στον τοπικό τύπο ενημέρωση σχετικά με τις δύο μέχρι τώρα διακρατικές συναντήσεις.

Στη γιορτή λήξης του σχολικού έτους στις 10 Ιουνίου 2015 παρουσιάσαμε στη σχολική κοινότητα όλα τα έργα των μαθητών μέχρι τώρα καθώς και φωτογραφικό υλικό από τις διακρατικές συναντήσεις.

Το σχολείο συμμετείχε στην εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στο Πνευατικό Κέντρο Χανίων ογανωμένο από την Περιφέρεια Κρήτης στις 15 Ιουνίου 2015.

Η σελίδα αυτή δημιουργήθηκε: 25-06-2015