Τριήμερο σεμινάριο

Το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Αρχανών-Ρούβα-Γουβών, στα πλαίσια του Έργου «ΔΡΑΣΕΙΣ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΕΙΦΟΡΙΑ» που υλοποιείται μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Διά Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο–Ε.Κ.Τ.)  και από εθνικούς πόρους, διοργάνωσε σε συνεργασία με την Περιφερειακή Δ/νση Εκπ/σης Κρήτης, τριήμερο Επιμορφωτικό Σεμινάριο για Εκπαιδευτικούς όλης της χώρας που συμμετέχουν στο Εθνικό Δίκτυο «Τουρισμός και Περιβάλλον», με τίτλο: «Το Δίκτυο Τουρισμός και Περιβάλλον στα χρόνια της Αειφορίας…». Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε την Παρασκευή 29, το Σάββατο 30 και την Κυριακή 31 Μαρτίου 2013 στις εγκαταστάσεις του ΚΠΕ Αρχανών (Παλιό Κτήριο Δίας, Αρχάνες) από τις 16:00 το απόγευμα της Παρασκευής μέχρι τις 15:00 το μεσημέρι της Κυριακής και απευθυνόταν σε 80 εκπαιδευτικούς όλης της χώρας. Το απόγευμα της Παρασκευής πραγματοποιήθηκε ανοιχτή εκδήλωση για τους πολίτες της τοπικής κοινωνίας της περιοχής του Κ.Π.Ε Αρχανών-Ρούβα-Γουβών.

Στόχος του Σεμιναρίου ήταν:
α) η προώθηση των δραστηριοτήτων του Δικτύου «Τουρισμός και περιβάλλον»,
β) η ανάδειξη καλών πρακτικών σε θέματα αειφόρου τουρισμού,
γ) Η αναβάθμιση και βελτίωση της λειτουργίας του δικτύου στο πέρασμα των χρόνων,
δ) οι προοπτικές για νέες θεματικές ενότητες στην εκπαίδευση για την αειφορία στη σημερινή εποχή και
ε) ο ρόλος των ΚΠΕ στην προώθηση δράσεων για τον αειφόρο τουρισμό στη χώρα μας.

Στο Σεμινάριο συμμετείχαν :
α) Εκπαιδευτικοί από σχολικές μονάδες της χώρας ενταγμένες στο θεματικό δίκτυο «Τουρισμός και περιβάλλον»
β) Εκπαιδευτικοί των συνεργαζόμενων Κ.Π.Ε του δικτύου (2 μέλη της Π.Ο από κάθε Κ.Π.Ε)
γ) Υπεύθυνοι Σχολικών δραστηριοτήτων των Δ/νσεων που σχολεία της Δ/νσης τους ανήκουν στο δίκτυο
δ) Εκπαιδευτικοί της συντονιστικής επιτροπής και της Παιδαγωγικής ομάδας του Δικτύου
ε) Εκπαιδευτικοί που δεν ανήκουν στις παραπάνω κατηγορίες και παρουσίασαν εργασίες σχετικές με τις θεματικές του Δικτύου και
στ) Εκπαιδευτικοί που δεν κατέθεσαν εργασίες και παρακολούθησαν το σεμινάριο επειδή υπήρξαν κενές θέσεις.

Οι θεματικές ενότητες των αναφορών (δραστηριότητες, απόψεις και ιδέες που αφορούν στην περιοχή των συνεργατών του δικτύου με σκοπό να προωθηθούν μελλοντικά οι δράσεις του) ήταν:

• Περιβαλλοντική εκπαίδευση και αειφόρος τουρισμός
  • Κ.Π.Ε και Αειφόρος τουρισμός
  • Συνεργασία δικτύων σε θέματα αειφόρου τουρισμού
  • Βιώσιμη διαχείριση περιοχών σε θέματα αειφόρου τουρισμού (ανάδειξη φυσικού, πολιτιστικού και κοινωνικού περιβάλλοντος της περιοχής)
  • Προώθηση τοπικών καλλιεργειών, προϊόντων και υπηρεσιών
  • Αειφόρος τουρισμός και οικονομία της περιοχής
  • Βιοποικιλότητα τουριστικής περιοχής (πανίδα και χλωρίδα)
  • Εναλλακτικές μορφές τουρισμού και Αειφορία
  • Δια βίου εκπαίδευση ενηλίκων και δίκτυο «Τουρισμός και περιβάλλον»

Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Comenius-Regio

Η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης σε συνεργασία με το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Κ.Π.Ε) Αρχανών-Ρούβα-Γουβών καθώς και δύο σχολικές μονάδες από την Πρωτοβάθμια και τη Δευτεροβάθμια εκπαίδευση υλοποιεί (ως συντονιστής) το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Δια Βίου Μάθησης/Comenius - Regio με τίτλο «Περιβαλλοντικός και εναλλακτικές μορφές τουρισμού».

Σχετικά

Το σχέδιο αυτό χρηματοδοτήθηκε με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Επιτροπής. Η παρούσα δημοσίευση (ανακοίνωση) δεσμεύει μόνο τον συντάκτη της και η Επιτροπή δεν ευθύνεται για τυχόν χρήση των πληροφοριών που περιέχονται σε αυτήν.

Περιφερειακή Διεύθυνση
Πρωτοβάθμιας & Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κρήτης