Συμμετοχή 10 μαθητών Επαγγελματικών Λυκείων σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA2

Στο πλαίσιο συμμετοχής της Περιφερειακής Δν/σης Εκπ/σης Κρήτης, σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ ΚΑ2 (2015-3-MT01-KA205-015040), προσκαλεί 10 μαθητές Επαγγελματικών Λυκείων (ΕΠΑΛ) της περιφέρειας Κρήτης να εκδηλώσουν ενδιαφέρον συμμετοχής σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα που θα υλοποιηθεί από 1 Ιανουαρίου 2016 έως και 31 Δεκεμβρίου 2017.

Η ιδέα του έργου είναι, νέοι που προέρχονται από τα 4 Νησιά (Κρήτη, Μάλτα, Σαρδηνία, Αζόρες) να εκπαιδευτούν και να εφοδιαστούν με τις κατάλληλες δεξιότητες ώστε να είναι σε θέση να εργαστούν στον τομέα του τουρισμού που αποτελεί ένα από τους βασικούς πυλώνες της τοπικής οικονομίας των 4 νησιών και κατ’ επέκταση των χωρών τους.

Η κατάρτιση θα περιλαμβάνει τόσο δια ζώσης 10ημερη εκπαίδευση που θα πραγματοποιηθεί στη Μάλτα στο προσεχές διάστημα από το Ινστιτούτο Τουρισμού της Μάλτας, όσο και από εξ’ αποστάσεως εκπαίδευση κατά τη διάρκεια υλοποίησης του προγράμματος (2 έτη) στη πλατφόρμα ηλεκτρονικής μάθησης του έργου.

Η επιλογή των 10 μαθητών θα γίνει με τα ακόλουθα κριτήρια :

1. Μαθητές του τομέα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ και ειδικότητας ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΩΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΩΝ. Σε περίπτωση μη συμπλήρωσης του απαιτούμενου αριθμού θα επιλεγούν μαθητές από την ειδικότητα ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ και ακολούθως από άλλες ειδικότητες των άλλων τομέων
  2. Μαθητές τάξεων Α’, Β’ των ημερησίων επαγγελματικών λυκείων και τάξεων Α’, Β’, Γ’ των εσπερινών επαγγελματικών λυκείων
  3. Πιστοποιημένη γνώση της Αγγλικής γλώσσας (τουλάχιστο επιπέδου Β2)
  4. Ηλικία και επαγγελματική εμπειρία σε τομείς του Τουρισμού

Με βάση τα παραπάνω, παρακαλούμε να ενημερώσετε τους μαθητές του σχολείου σας προκειμένου όσοι ενδιαφέρονται να καταθέσουν σχετική αίτηση συμμετοχής στο Διευθυντή του σχολείου μέχρι την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2015 και ώρα 12.00. Κατόπιν καλούνται οι Διευθυντές των σχολείων να υποβάλουν τον συνημμένο συγκεντρωτικό πίνακα με τα ονόματα των μαθητών στην ηλεκτρονική διεύθυνση της Υπηρεσία μας ( This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. ).

Τα ονόματα των συμμετεχόντων θα προκύψουν, ύστερα από κλήρωση που θα πραγματοποιηθεί στα γραφεία της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπ/σης Κρήτης στις 13.00 της ίδιας ημέρας.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθυνθείτε στον υπεύθυνο υλοποίησης του έργου Βασίλη Μανασσάκη στο τηλέφωνο 2810347280.

<< < January 2011 > >>